Tahribatsız Muayene Yöntemleri

  - March 9th, 2010

  Tahribatsız muayene yöntemleri (Non-destructive testing, kısaca: NDT), inceleme yapılacak olan malzeme ya da parçaların herhangi bir bütünlüğüne hiçbir zarar vermeden yapılan muayene türlerinin genel adıdır. Bu muayenelerin geçerliliği ise daha evvel tatbik edilmiş olan tahribatlı muayenelerin sonuçlarına dayandırılmaktadır.

  Gözle Tahribatsız Muayene Yöntemi
  Çıplak gözle yapılan genel bir tahribatsız muayene yöntemidir. Bir malzemenin yüzeyinde bulunan süreksizlikler, yapısal bozukluklar ve yüzey durumu hakkında genel kaliteyi etkileyen parametrelerin büyüteç gibi optik bir yardımcı kullanarak veya kullanmadan muayene yöntemi tatbik edilmesidir. Gözle muayene yöntemi genel olarak diğer tahribatsız muayene yöntemleri uygulanmadan önce yapılması gereken bir çalışmadır.

  Penetrant Tahribatsız Muayene Yöntemi
  Girici Boya muayene yöntemidir. Sadece malzeme dış yüzeyinde ortaya çıkmış olan hatalar tespit edilebilmektedir.Sadece gözenekli malzemeler bu muayeneye tabii tutulamamaktadır.

  Ultrasonik Tahribatsız Muayene Yöntemi
  Yüksek frekanslı ses dalgaları bir malzeme içerisine gönderildikleri zaman ses yolu üstünde herhangi bir engel ile karşılaşmaları durumunda yansıma yapar. Alıcı proba geri ulaşan bu sinyaller ultrasonik muayene yöntemi cihazı ekranı üzerinde belli bir yankı belirtisi meydana getirir. Ulaşan bu yankının mevcut konumu sayesinde malzeme içerisindeki koordinatlar hesaplanabilmektedir. Elde edilen veriler sayesinde yansıma neden olan hatanın boyutu ve türü hakkında yorum yapılabilmektedir.

  Radyografik Tahribatsız Muayene Yöntemi
  Işınım yani yüksek enerjili elektromanyetik dalgalar malzeme içerisine girebilirler. Bu ışınımlar malzemenin arka bölümüne yerleştirilen ve ışınıma duyarlı olan özel filmleri etkiler. Kullanılan bu özel filmler ışınım sonrası banyo işlemine girdikten sonra ışınımın içerisinden geçtiği malzemenin iç görüntüsünü sonuç olarak görüntüler. Elde edilen bu görüntü sayesinde malzeme içerisinde yer alan çeşitli boşluklar, yoğunluk gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. Uygulanan bu yöntem Radyografik Muayene Testi olarak adlandırılır.

  Bu yazı Röntgensan Mühendislik tarafından, tahribatsız muayene yöntemleri, ultraonik testi, radyografi testi, penetrant testi, ndt yöntemleri ve teknikleri hakkında genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır. İzinsiz ve kaynak referans gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

Diyet Bitkisel Diyet Hosgeldinbebek.com bebek ve gebelik sağlık videosu naturel sağlık Herbal Care Tips gürbüz kahve keyfi batak oyna facebook king oyna Nintendo DS Action Replay Codes Vido izle